Šachová Škola Pat a Mat

Vítejte na nově zrekonstruovaných stránkách Šachové Školy Pat a Mat.

142. Habeas Corpus Cup + Vrané nad Vltavou 14.11. 2009

Velmi srdečně Vás zdravím a zasílám pro Vás a Vaše čtenáře a příznivce konečný výsledek dvou dnešních turnajů.

Šacová akademie Praha (*1991) uspořádala v Karlíně již 142. bleskový turnaj. Hraje se jako 15. ročník a v tomto školním roce to byl celkově 3. turnaj. Další 4. rapid turnaj se uskuteční 19.12. 2009 od 10 hodin v Karlíně.
Na startu bylo celkem 24 šachistů z Čech a Bulharska, hrál 1 mezinárodní mistr, 1 WFM mistryně FIDE a dva mistři, 6 kandidátů mistra, 3 hráči první výkonnostní třídy, 7 hráčů II. VT a 4 hráči III. VT. Průměrná výkonnostní třída byla 1,00. Celkem 15 hráčů mělo mezinárodní ELO FIDE, průměrné ELO bylo 2049. Průměrné národní ELO LOK bylo 1822.
Turnaj se hrál švýcarským systémem na 12 kol tempem 2x5 minut. Vyhrál specialista na bleskový šach mistr Jiří Gregor, který v letošním roce přestoupil z prvoligového oddílu ŠK Holdia DP Praha do Praga Praha. Získal 10,5 bodu a o půl bodu předstihl dvojici dalších specialistů na zrychlený šach km Petra Beneše ( ten naopak přestoupil do Holdia DP Praha a mnohonásobný vítěz předchozích turnajů Velké ceny šachové akademie, bulharský IM Vasil Tričkov. Nejstarším hráčem byl Jan Kišari 82 let, nejmladšími hráči byli Vojtěch Pařízek (9), Jan Česenek (11) a Daniel Rous (13), který byl vyhodnocen jako nejlepší žák. Nejúspěšnější hráčkou byla česká reprezentantka WFM Hana Kubíková, která skončila celkově na 10. místě a získala 6 bodů.
Ve stejném dni, ale o hodinu dříve se začínalo ve Středočeském kraji . Šachový oddíl Medvědi Zvole uspořádal 14.11. od 9 hodin první bleskový turnaj na 11 kol hraný tempem 2x10 minut. Turnaj byl mimořádně dobře dotován, vítěz IM Priehoda Vítězslav získal 3000 Kč ( jediná finanční cena). Všichni další hráči z početného pole (70 hráčů) byli odměněni hodnotnými věcnými cenami. Speciální ceny byly připraveny pro nejlepšího seniora (IM Přibyl), ženu (Lucie Kozlová) a žáka. Hrálo celkem 70 šachistů z Česka a Slovenska (1), dva mezinárodní mistři, 1 mistr, 16  kandidátů mistra.
První dva vítězové prošli turnajem bez prohry, vzájemná partie skončila po boji v koncovce nerozhodně. Oba shodně porazili třetího vítěze, mistr Juráska ze Starého Města, hrajícího nyní za Joly Lysá nad Labem.Ten naopak dokázal vyhrát nejvíce partií (9x).
Další podrobnosti lze vyčíst z přiloženého pořadí obou turnajů.

věcná cena

Vrané nad Vltavou, 1. Bleskový turnaj, CH 11, 2x10 minut, konečné pořadí po 11 kolech