Šachová Škola Pat a Mat
Vítejte na nově zrekonstruovaných stránkách Šachové Školy Pat a Mat.
Odkazy
Ukázkový odkaz
Statistika
Koncovky
Základy pěšcových koncovek I.
15.08.2005 11:46, Pech Václav |
[Trénink mírně pokročilí] |
A) Král a pěšec proti králi:
Za pěšcové koncovky jsou považovány situace, kdy na šachovnici zbyli kromě obou králů jen pěšci. Nejjednodušším typem pěšcových koncovek je pak situace, kdy na šachovnici zůstali pouze králové obou stran a jediný pěšec. Jediným způsobem výhry silnější strany, tedy strany, která má krále a pěšce, je jeho proměna v dámu (věž), kterou je možno uskutečnit na poslední řadě.
Takové situace jsou poměrně jednoduché na zhodnocení. Pro proniknutí do tajů pozice si vystačíme se dvěma pravidly:
a) pravidlo čtverce;
b) pravidlo o kritických polích
Pravidlo čtverce:
|
Černý na tahu: 1...Kc4 2.h4 Kd5 3.h5 Ke6 4.h6 Kf7 5.h7 Kg7 a černý král bílého pěšce získá a tím zajistí nerozhodný výsledek partie. 1/2-1/2
Zapamatujte si, že čtverec pěšce v základním postavení (na 2. nebo 7.řadě je stejně velký jako, když by stál tento pěšec o jedno pole dále. Je to zapříčiněno možností pěšce vykročit do hry posunem o dvě pole před. Jak pěšec na h2, tak pěšec na h3 dosáhnou pole proměny ve stejném počtu tahů (v pěti tazích!)
POZOR! Pokud by se na šachovnici vyskytovali ještě další pěšci, pak mohou králi slabší strany zablokovat včasný vstup do čtverce!
|
|
|
|
Kritická pole
Pravidlo čtverce je možné použít ke zjištění faktu, zda může pěšec dosáhnout pole proměny včas a bez pomoci vlastního krále. V praxi se ale velmi často vyskytují situace, kdy se silnější strana bez pomoci vlastního monarchy neobejde. Pak přichází, jako základní orientační bod umožňující rychlé hodnocení pozice, pravidlo o kritických polích.
|
Bude-li ale v pozici na tahu černý, zahraje: 1...Kb8 (nebo 1...Kd8 při bílém králi na d6) 2.c7+ Kc8 a partii zremizuje. Proč je tomu tak? V prvním případě se bílému podařilo králem obsadit pole b7 (d7) a tím pomoci vlastnímu pěšci v proměně. V druhém případě (byl-li černý v pozici č.4 na tahu) se dobití polí b7 (d7) stalo nemozným. Je naprosto správné říci, že dobití polí b7 (nebo d7 při bílém králi na d6) rozhoduje v tomto případě o výsledku partie. Tato pole se nazývají kritickými poli. V naší pozici se tedy vedl boj hlavně o obsazení těchto kritických polí a to pak umoznilo postoupit pěšce na poslední řadu a proměnit jej v dámu. 1/2-1/2
|
1...Kd8 [1...Kb8 2.Kd7 Kb7 3.c6+ Kb6 4.c7 Kb7 5.c8D++-] 2.Kb7 Kd7 3.c6+ Kd8 4.c7+ Kd7 5.c8D++- 1-0
Kritická pole pěšce, který již překročil polovinu šachovnice jsou zobrazena na následujícím diagramu:
Pozice: Bílý pěšec na c5 a vyznačení jeho kritických polí - b6,c6,d6,b7,c7,d7
Pokud bílý král obsadí jakékoli z vyznačených kritických polí, pak se bílý pěšec promění v dámu ať stojí jeho černý kolega kdekoliv.
|
Je-li ale na tahu bílý, pak se situace změní. 1.Kb5 Kb7! Černý král bojuje o kritická pole pomocí opozice a drzí si bílého krále na distanc . 2.c5 Kc7 A bílý nemá žádnou šanci obsadit svým králem jakákoli kritická pole, která jsou plně ovládána černým králem. 3.c6 Kc8 4.Kb6 Kb8 5.c7+ Pamatujte si, že vstupuje-li bílý pěšec na předposlední řadu se šachem je pozice remízová. 5...Kc8 6.Kc6 pat! Je tedy zřejmé, že pokud bílý král v této pozici ovládá pole c5,d5 nebo b5, tak to ještě neznamená vítězství. Kritická pole jsou zde až o řadu dále. Tedy pole c6, b6 a d6, která lezí ob jednu řadu od pěšce. 1/2-1/2
Své zvláštnosti mají ve vztahu ke kritickým polím krajní, tedy věžoví pěšci (pěšci na sloupcích "a" a "h"). Zde je kritické pole pouze jedno a to pole g7 (g2) pro pěšce na sloupci "h" a b7 (b2) pro pěšce na sloupci "a".
Výhra silnější strany je možná pouze tehdy, pokud se podaří zamezit králi slabší strany dostat se na pole h8, g8, nebo f8.
|
BNT výhra, ČNT remíza.
|
Remíza ať je na tahu kdokoli.
|
Remíza ať je na tahu kdokoli.
|
BNT výhra; ČNT remíza.
Na závěr teoretické části se zmíním ještě o jednom, ne příliš častém případu, kdy je nutné si díky patovým moznostem slabší strany proměnit pěšce ne v dámu, ale pouze ve věž.
|
BNT
|
BNT
Předtím, než si vše procvičíme na příkladech, zformulujeme si dosavadní závěry:- volný pěšec (pěšec, který nemá proti sobě a ani na vedlejších sloupcích pěšce soupeře) má svůj komplex kritických polí;
- pokud se králi silnější strany podaří obsadit jedno z těchto polí, pak je pozice vyhraná, neboť slabší strana nemůže zabránit proměně pěšce v dámu;
- boj v těchto typech koncovek je bojem právě o tato kritická pole.
15.08.2005 11:46, Pech Václav |
[Trénink mírně pokročilí] |