Šachová Škola Pat a Mat

Vítejte na nově zrekonstruovaných stránkách Šachové Školy Pat a Mat.

zápas Navara-Ivančuk

profil hráčů

GM Ivančuk Vasilij (2746)

IvančukMezinárodní velmistr Vasilij Michailovič Ivančuk (40 let) patří již dvacet let mezi absolutní světovou špičku. Na světovém žebříčku mu k 1. lednu 2009 patřila třetí příčka, dnes je na dvanáctém místě (ELO 2746). Dlouhodobě je nejlepším hráčem Ukrajiny, kterou reprezentoval na bezpočtu šachových olympiádách, mistrovstvích světa i Evropy a dalších mezinárodních turnajích.
V loňském roce vyhrál superturnaj v Sofii M-Tel Masters i Talův memoriál v Moskvě, letos dělil první místo na superturnaji v Linares. Ve srovnání s ostatními velmistry ze světové špičky hraje mnohem více turnajů a překvapuje množstvím fantastických obětí a neotřelých idejí. Logickým důsledkem jsou velmi kolísavé výkony – nikdy není předem jasné, zda na superturnaji vyhraje, či skončí poslední.
Na šachové olympiádě v Drážďanech v listopadu 2008 se nedostavil k dopingové kontrole a hrozil mu zato až dvouletý distanc. Případ byl nakonec uzavřen s tím, že nebyl k dopinovému testu řádně vyzván a že tedy ani nebyl povinnen se mu podrobit.
Mistr světa Viši Anand o Ivančukovi řekl: „Je velmi inteligentní, ale nikdy nevíte, v jaké náladě ho potkáte. Někdy vás vítá jako dlouho neviděného bratra, jindy vás zcela ignoruje. Ostatní hráči o něm říkají, že žije na planetě Ivančuk.“

GM Navara David (2654)

NavaraMezinárodní velmistr David Navara (24 let) je již několik let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem a Anatolijem Širovem. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 74. místě (ELO 2654).
V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Višim Anandem, i s dnešní světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa včetně velmistrů z první světové desítky.
Na letošním mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo a kvalifikoval se tak na Světový pohár.
Po gymnáziu složil úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde stále studuje. Je svobodný, žije doma s rodiči a mladším bratrem. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

zpět pořádané akce

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.