Šachová Škola Pat a Mat

Vítejte na nově zrekonstruovaných stránkách Šachové Školy Pat a Mat.

Pražská šachová společnost

Turnaj a večírek ke 100 letům Salo Flohra | 28.12.2008

Rapid vyhráli novoborští velmistři

Vánoční rapid turnaji ke 100 letům Salo Flohra vyhrál velmistr Robert Cvek, který získal 6 bodů ze 7 partií. V turnaji se přitom sešla kompletní česká špička - první tři hráči žebříku David Navara, Zbyněk Hráček a Viktor Láznička. Na druhém místě s půlbodovým odstupem byl velmistr Viktor Láznička a třetí skončil velmistr Zbyněk Hráček. Hráči extraligového novoborského týmu tak obsadili všechny stupně vítězů a kromě finančních cen si odvezli i krásné vázy od Bořka Šípka a Jiřího Pačínka z novoborské sklárny Ajeto.

Konkurence na startovním poli byla silná. Z 37 účastníků bylo sedm velmistrů a sedm mezinárodních mistrů a i mezi netitulovanými byli silní hráči, jako třeba člen představenstva ČSOB Jan Lamser, manažeři ze skupiny ČEZ Jiří Pačovský a Libor Kičmer, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nebo předseda Šachového svazu ČR Vlastimil Sejkora. Turnaj, který uspořádala Pražská šachová společnost a magistrát hlavního města Prahy v pražském hotelu Best Western Kampa, se hrál na sedm kol tempem 15 minut plus 15 sekund za tah.

„Salo Flohra bych neváhal označit za zakladatele pražské šachové školy, která se vyznačovala klidnou poziční hrou, malými kombinacemi a vybroušenou technikou. Myslím, že by Salo měl z tohoto turnaje radost,“ řekl při vyhlášení výsledků velmistr Vlastimil Hort, který se turnaje rovněž zúčastnil a který se se Salo Flohrem osobně znal.

Na turnaji a na následném slavnostním večírku byli i další pamětníci tohoto fantastického šachisty, který se narodil 21. listopadu 1908 v rakousko-uherském městečku Horodenka (dnešní západní Ukrajina), za první republiky žil v Praze a reprezentoval Československo na řadě olympiád, vyhrál mnoho mezinárodních turnajů a v roce 1939 měl hrát s Aljechinem zápas o mistra světa a zemřel 18. července 1983 v Moskvě. Mezi pamětníky byli například i spisovatel Vítězslav Houška (napsal mj. knihy Nad šachovnicemi celého světa a Šachy s úsměvem) a šachový publicista a letecký expert Josef Maršálek.
K turnaji vyjde turnajová brožura, která bude obsahovat stať o Salo Flohrovi od Štefana Grosse, fotografie z turnaje a ze slavnostního večírku a také velmistry komentované partie.
Konečné pořadí
Partie k přehrání

Czech Coal Chess Match 2008

Sněženky a Machři

Šachový zápas Sněženky a Machři přinesl dramatický souboj legend (Anatolij Karpov, Vlastimil Hort, Fridrik Olafsson a Robert Uhlmann) a mladých nadějí (Viktorija Cmilyte, Anna Ušenina, Kateřina Němcová a Jana Jacková), ve kterém nakonec zkušení Machři vyhráli 17,5 : 14,5. Na videu uvidíte i záběry z analýzy partií Jany Jackové s Anatolijem Karpovem a s Vlastimilem Hortem. Více informací o zápase najdete zde.
Starší videa:
Random Street Chess: Pražané vs. Turisti (přehrát ukázku, přehrát celý film, ke stažení (75MB))Turnaj a večírek ke 100 letům Salo Flohra | 27.12.2008

Česká špička na vánočním rapidu

Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2008 | 09.12.2008

Hort s Karpovem dotáhli machry k triumfu

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match | 01.12.2008

Krásná Češka smetla Karpova

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match | 19.11.2008

Sněženky posílí Cmilyte

Czech Coal Chess Match | 10.11.2008

Sněženky a Machři

Tichý mat
Šachy v kresleném humoru

Právě vyšel barevný katalog kreslených vtipů na téma šachy, který obsahuje 61 obrázků od třiceti autorů,

mezi nimiž jsou i slavní autoři jako Jiří Slíva, Miroslav Barták nebo Jan Hrubý. Vychází k výstavě a soutěži Tichý mat, kterou obeslaly čtyři desítky autorů s více než stovkou prací a kterou vyhrál Lubomír Lichý. Katalog můžete objednat na adrese pavel.matocha@gmail.com. Cena je 195 Kč plus poštovné.

Sněženky a Machři
Czech Coal Chess Match

PARTIE K PŘEHRÁNÍ

Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.