Šachová Škola Pat a Mat

Vítejte na nově zrekonstruovaných stránkách Šachové Školy Pat a Mat.

Zahajuje Dortmund Chess Meeting 2009

Dvacátá kategorie s průměrným ratingem 2744 bodů, to je vizitka dalšího z hlavních, velkých turnajů roku, německého Dortmund Chess Meeting 2009, který bude zahájen dnes svým úvodním kolem.

Startovní listina:
1. Carlsen, Magnus (2772)
2. Jakovenko,Dmitrij (2760)
3. Kramnik, Vladimir (2759)
4. Lékó,Peter (2756)
5. Bacrot, Etienne (2721)
6. Naiditsch, Arkadij (2697)

V dnešním úvodním kole se střetnou: GM Lékó – GM Kramnik
GM Carlsen – GM Jakovenko
GM Naiditsch – GM Bacrot

Dortmund: Úvod svědčil Carlsenovi


03.07.2009 06:33,
[Dortmund Chess Meeting 2009]
Šachy vkročily do Dortmundu poklidným až rozvážným krokem. Dvě ze tří partií úvodního kola skončily smírně a remízový poklid úvodního dějství turnaje prolomil svým vítězným „berlínským“ tažením proti ruskému velmistrovi Jakovenkovi pouze korunní prince světového šachu, Nor Magnus Calrsen.

Partie mezi Peterem Lékem a Vladimirem Kramnikem a Arkadijem Naiditschem a Etiennem Bacrotem měly povětšinu svého průběhu teoretický nádech. Exmistr světa ukázal světu kterak se má bránit proti jeho vlastní obávané zbrani – katalánské.Černými figurami bez větších problémů srovnal hry a partie přešla již kolem dvacátého tahu do fáze „dead draw“, což o několik málo tahů potřesením ruky schválili i oba její aktéři. Francouzský velmistr Bacrot použil proti domácímu šachistovi Naiditschovi starou, leč stále aktuálnější zbraň Franka Marshalla a v jedné ze známých variant prokázal, že pěšec navíc, byť již ve značně zjednodušené pozici nemusí být pro bílého nijak pádným argumentem pro zisk celého bodu. Partie postupně přešla do koncovky nestejnobarevných střelců, kteří se při svých procházkách po šachovnici neustále míjeli a tak remízový výsledek francouzsko-německého duelu na sebe nenechal dlouho čekat.

Jedinou rezultativní partií pak byl duel Magnuse Carlsena s Dmitrijem Jakovenkem. Černými hrající Rus se rozhodl vstoupit do turnaje hraného v Německu pevnou berlínskou obranou a i tento duel měl zpočátku zcela teoretický charakter. Téměř pětadvacet tahů se na šachovnici neobjevilo nic, coby do včerejška lidstvo již na šachovnicích nepostavilo. Poté se ale aktéři třetí včerejší partie rozhodli odbočit z pohodlné široké cesty a vyzkoušet trochu vzrušení z dosud neobjeveného a ukázalo se, že lepší výbavu na „of road chess“ si s sebou přinesl norský velmistr. Po přechodu do koncovky měly bílé figury citelně více možností a díky jejich spolupráci se bílému podařilo hrou na obou křídlech rozhýbat černou pozici a připsat si za vzorně vedenou koncovku do tabulky celý bod.

1. kolo:
GM Lékó – GM Kramnik ½:½
GM Naiditsch – GM Bacrot ½:½
GM Carlsen –GM Jakovenko 1:0

Partie k přehrání:
Lékó, P – Kramnik, V
1. kolo


[přehrát partii]

Naiditsch, A – Bacrot, E
1. kolo


[přehrát partii]

Carlsen, M – Jakovenko, D
1. kolo


[přehrát partii]

03.07.2009 06:33,
[Dortmund Chess Meeting 2009

Dortmund: Nuda, nuda, šeď, šeď


05.07.2009 09:57,
[Dortmund Chess Meeting 2009]
Letošní superturnaj v Dortmundu má velice blízko k tomu aby, alespoň z pohledu šachového fanouška, o svůj status s předponou „super“ přišel. Pouze dvě rezultativní partie z devíti odehraných a ani sedm smírných soubojů nepřineslo ve velké většině šachovými nadšencům nic, než nudu.

Snad je to výběrem hráčů blízkých hlavní hvězdě turnaje Vladimiru Kramnikovi, který má v Dortmundu své silné zázemí, kdy se do šestice vyvolených nemůže „vmáčknout“ hned několik rozených bojovníků na čele s Veselinem Topalovem a Alexejem Širovem, možná neexistencí sofijských pravidel, která v zájmu diváků zakazují krátké bezduché remízy... Kdo ví? Třeba divákům dojde trpělivost s exmistrem světa, který v první třetině turnaje odehraje tři remízové partie s průměrným počtem dvaceti čtyř tahů a když odečteme odblicanou teorii, pak se nám průměrný počet samostatných tahů na jednu partii smrskne na DVANÁCT! Že by turnajová strategie? Že by šetření sil na začátku turnaje? Možná, ale obávám se, že diváci chtějí od profesionálních šachistů na nejvyšší úrovni vidět více než několik samostatných tahů a podání rukou. Chceme vidět boj, zajímavé partie a když u toho bude i nějaký ten adrenalin v podobě prudkých útoků, tím lépe.

Exmistrovi světa v Dortmundu zdatně sekunduje maďarský velmistr Peter Lékó s průměrně dvaceti šesti tahy v partii z nichž je již plných patnáct samostatných... Situaci tak zachraňuje zejména Kramnikův krajan Dmitrij Jakovenko mající „na svědomí“ obě rezultativní partie a domácí Arkadij Naiditsch oba s průměrem čtyřiačtyřiceti tahů na partii. Jakovenko pak oproti Naiditschovi ve svých partiích méně následoval teoretických cest, když zahrál v jedné partii průměrně třicet samostatných tahů, což je o čtyři tahy více než jeho německý kolega.

2. kolo:
GM Lékó – GM Carlsen ½:½
GM Kramnik – GM Bacrot ½:½
GM Jakovenko –GM Naiditsch 1:0

3. kolo:
GM Naiditsch – GM Lékó ½:½
GM Bacrot – GM Jakovenko ½:½
GM Carlsen –GM Kramnik ½:½

Partie k přehrání 2. kolo:
Lékó, P – Carlsen, M
2. kolo


[přehrát partii]

Kramnik, V – Bacrot, E
2. kolo


[přehrát partii]

Jakovenko, D – Naiditsch, A
2. kolo


[přehrát partii]

Partie k přehrání 3. kolo:
Naiditsch, A –Lékó, P
3. kolo


[přehrát partii]

Bacrot, E – Jakovenko, D
3. kolo


[přehrát partii]

Kramnik, V – Carlsen, M
3. kolo


[přehrát partii]

05.07.2009 09:57,
[Dortmund Chess Meeting 2009]

V Dortmundu se přiostřuje


06.07.2009 20:23,
[Dortmund Chess Meeting 2009]
Vladimir Kramnik využil ve čtvrtém kole mdle sehraného zahájení svého soupeře a útokem na královském křídle vyhrál v Dortmundu svoji první partii. To však byla jediná rezultativní partie čtvrtého kola a tak průměr necelé jedné vyhrané partie na kolo zůstal zachován, když zajímavém teoretickém souboji, kde první novinku viděli diváci až ve dvacátém čtvrtém tahu, zremizoval Etienne Bacrot s Magnusem Carlsenem,naopak příliš se nad šachovnicí pro tento turnaj tradičně nezapotil Peter Lékó. Jeho remízový duel s Dmitrijem Jakovenkem měl pouze dvaadvacet tahů.

V pátém kole, které zakončilo první polovinu turnaje si však maďarský velmistr vše vynahradil a bílými figurami s přehledem přehrál Etienna Bacrota a poprvé v turnaji skončila výhrou i další partie, kde bílé figury proměnil v zisk celého bodu Magnus Carlsen prorazivší berlínskou zeď Arkadije Naiditsche. Ruský duel Vladimira Kramnika a Dmitrije Jakovenka neměl ani dvacet tahů...

4. kolo:
GM Naiditsch – GM Kramnik 0-1
GM Bacrot – GM Carlsen ½:½
GM Jakovenko –GM Lékó ½:½

5. kolo:
GM Lékó – GM Bacrot 1-0
GM Kramnik – GM Jakovenko ½:½
GM Carlsen –GM Naiditsch 1-0

Pořadí po 5. kole:
1. Carlsen, Magnus (2772) 3,5b.
2. Lékó, Peter (2756) 3b.
3. Kramnik, Vladimir (2759) 3b.
4. Jakovenko, Dmitrij (2760) 2,5b.
5. Bacrot, Etienne (2721) 2b.
6. Naiditsch, Arkadij (2679) 1b.

Partie k přehrání 4. kolo:
Naiditsch, A – Kramnik, V
4. kolo


[přehrát partii]

Bacrot, E – Carlsen, M
4. kolo


[přehrát partii]

Jakovenko, D – Lékó, P
4. kolo


[přehrát partii]

Partie k přehrání 5. kolo:
Lékó, P – Bacrot, E
5. kolo


[přehrát partii]

Kramnik, V – Jakovenko, D
5. kolo


[přehrát partii]

Carlsen, M – Naiditsch, A
5. kolo


[přehrát partii]

06.07.2009 20:23,
[Dortmund Chess Meeting 2009]

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.